Az amerikai ügyvivő ugyanazt mondja az ukrajnai háborúról, mint a magyar kormány

2025. május 16. 12:39

Robert Palladino hangsúlyozta: a tartós béke elérése a cél Ukrajnában.

2025. május 16. 12:39
Robert Palladino

Lapunknak adott interjújában Robert Palladino, a budapesti amerikai nagykövetség új ügyvivője többek között az ukrajnai háborúról is beszélt, a tartós béke elérésének célját hangsúlyozva.

Mint kifejtette: Donald Trump elnök egyértelművé tette, hogy az „Amerika az első” jelszava nem azt jelenti, hogy „kizárólag Amerika”, hanem azt, hogy a barátokkal és a szövetségesekkel együtt állunk ki azért, ami fontos. „Ez a szuverenitás, a biztonság és a közös értékek. Trump egy üzletember tisztánlátását és egy hazafi elkötelezettségét hozza a külpolitikájába. Marco Rubio hat pillért nevezett meg, amely az „Amerika az első” külpolitikáját valósítja meg: a tisztességes kereskedelem biztosítását, az energia- és kiberbiztonság terén betöltött vezető szerep visszaállítását, a rosszindulatú befolyással szembeni fellépést, a határok biztonságának garantálását, az ellenséges erőkkel szembeni küzdelmet Kínában és azon túl, 

valamint a tartós béke előmozdítását Ukrajnában és a Közel-Keleten.

Ez azért szükséges, mert ha nincsenek prioritások, ha minden fontos, akkor semmit nem lehet elérni. Most egy dinamikus változásnak vagyunk tanúi: elmozdulunk a bürokratikus sodródástól a céltudatos vezetés felé.”

Ezt is ajánljuk a témában

Palladino többek között arról is beszélt az interjúban, hogy „Trump az egyetlen vezető, aki mind a két oldallal tud beszélni, és komolyan is veszik.” „Tisztázzuk: ennek a háborúnak nincs katonai megoldása. Putyin nem tudja elfoglalni egész Ukrajnát, és Ukrajna nem tudja visszatolni Oroszországot a 2014-es határok mögé. A kérdés az, hogy kinek van kellő bátorsága, hogy megállítsa a vérfürdőt. Trump elnöksége első száz napjában határozott lépéseket tett a valódi béketárgyalások lehetőségének megteremtésére. Marco Rubio külügyminiszter, Steve Witkoff nagykövet és Keith Kellogg altábornagy, ukrajnai különmegbízott kemény munkát végeznek. Évek óta először van némi elképzelésünk arról, hogy mit fogadna el mindkét fél. 

Trump hisz az erő általi békében és az eredmények elérésében, és nem fogja a végtelenségig elnyújtani a mostani helyzetet.

Ha a felek nem gondolják komolyan, akkor újra kell értékelnie az Egyesült Államok részvételének mértékét. Csak annyit szeretnék hozzátenni, hogy Magyarország régóta a béke szószólója, és ezért az Egyesült Államok rendkívül hálás. Az elnök nagyra értékeli Magyarország elvi alapokon nyugvó álláspontját.”

Azt is hangsúlyozta: Trump az erő általi békében hisz, és nem fogja húzni az időt; de értelmezésük szerint közelednek a célhoz. A diplomáciai út nehéz, és a kemény munka folytatódik, szögezte le az ügyvivő.

Robert Palladino szerint a béke akadálya nem egy konkrét személy, hanem egy­fajta gondolkodásmód. „Washington és Európa egyes részei túl sokáig ragaszkodtak a szlogenekhez ahelyett, hogy megoldást kerestek volna. De ez megváltozott. Olyan vezetőkre van szükségünk, akik szembenéznek a tényekkel, és békét teremtenek. Trumpnak megvan ehhez a bátorsága. Amire most szükség van, az a hajlandóság és a képesség arra, hogy a világot olyannak lássuk, amilyen, és hogy felismerjük, 

a konfliktusnak nincs katonai megoldása, katonai úton egyik fél sem nyerhet. 

A feleket olyan módon kell összehozni, hogy az mindkettőjüknek előnyös legyen, és közben valódi eredményeket érjünk el” – fejtette ki az amerikai ügyvivő.

Nyitókép: Instagram

Összesen 1 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
romanes-eunt-domus
2025. május 16. 12:48
Tóni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!